Kas ir mobings?

Mobings- mazliet mulsinošs vārds, taču mazliet papētot tā nozīmi, mēs saprotam, ka nekas ļoti jauns tas nav, tikai tam beidzot ir piešķirts vārds.

Vārds “mobings” ir iekļauts Mūsdienu latviešu valodas vārdnīcā, kur tam ir norādīta šāda nozīme: mobings (lietv.) Psiholoģiska terorizēšana (piem., darbavietā, skolā). Mobinga upuris. Nepakļauties mobingam. ○ Skolēnus aicina iesaistīties mobinga izskaušanā, kaut vai sveicinot tos, kurus neviens nesveicina, sarunājoties ar izstumtajiem, apsēžoties blakus tam, kurš sēž viens. (laikraksts “Diena” 2001. g.) Cilme: no angļu mobbing (mob’pūlis’).

Līdzīga nozīme, ja pētām angļu valodā pieejamos vārdus, kas apzīmē šo vardarbības veidu, kā atslēgas vārdu iesakām izmantot: bullying; cyberbullying;

Mobings nav parast konflikts. Mobings ir negatīvas darbības, kuras risinās ilgāku laiku un ir sistemātiski vērsts pret vienu vai diviem cilvēkiem ar mērķi viņus pazemot. Konflikts var izvērsties mobingā.

Mobingam ir vairāki veidi: Verbāls; fizisks; interneta vidē; ignorēšana jeb klusuma mobings.

Iemesli tam var būt dažādi. Galvenokārt tās ir kādas lietas, pēc kurām izvēlas izsmejamo – deguns par lielu, kurpes par tizlu, vecāki nepelna pietiekoši daudz naudas… īstenībā diezgan muļķīgas lietas, jo visiem jau nevar būt vienādi deguni vai apģērbs, un ne jau pēc maka biezuma ir jāvērtē cilvēki. Būtībā problēma jau nav tajā, kuru apsmej, bet gan tajā, kurš to dara. Viņš savas negatīvās vai savā personībā neapmierinošās lietas novērš uz citu – liek otram justies nevērtīgākam, tādejādi mazinot šo sajūtu sevī. Un pārējie pievienojas vai klusē, jo nav tik drosmīgi un baidās arī tik nostādīti izstumto lomā, bet velti, jo visdrīzāk šādu cēlu rīcību – iestāšanos par kādu, kuru apceļ, novērtētu arī pārējie.

Galvenais ir nebūt vienaldzīgam un neizlikties, ka neredzi, ka citam dara pāri. Ja tev pašam kāds dara pāri – neklusē! Klusējot tu situāciju nemainīsi, tikai liksi justies pāridarītājam drošākam un par sevi pārliecinātam.

Nevienam nav tiesību otru pazemot, nodarīt sāpes un likt justies nelāgi. Nav jākaunas, ja tevi pazemo. Runā par to droši, jo neērti ir jājūtas tam cilvēkam, kurš pazemo un dara pāri otram.